Aleksandra Shelton-Socha - biografia szermierki

Aleksandra Shelton-Socha - Biografia

Polski sport może skutecznie zaliczyć się do europejskich i światowych potęg. Nie oszukujmy się, ale nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sporty zespołowe. W naszym kraju swoje sukcesy od dawna już świętują lekkoatleci, a także i szermierze oraz szermierki. Jedną z nich jest Aleksandra Shelton-Socha, która stała się prawdziwym symbolem kobieciej szermierki zarówno w naszym kraju jak i na całym świecie. Co warto wiedzieć o utytułowanej, polskiej szermierce?

Aleksanda Shelton-Socha to utytułowana, polska gwiazda szermierki. Urodziła się ona w 1982 roku w Pabianicach, koło Łodzi. Jest to polsko-amerykańska szermierka, która od wielu lat już reprezentuje barwy naszego kraju. Jest to wielokrotna zdobywczyni tytułu mistrzyni Europy, medalistka Mistrzostw Świata, a także olimpijka z Aten, Pekinu, Londynu oraz Rio De Janeiro.

W 2018 roku, Alexandra Schelton-Socha wyszła po raz drugi za mąż, co poskutkowało jej wyprowadzką do Stanów Zjednoczonych. W efekcie szermierka postanowiła zmienić barwy narodowe i od tego roku reprezentuje już Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Aleksandra Schelton- Socha oprócz szermierki, jest także żołnierzem Wojska Polskiego. Odbywała ona czynną służbę w armii aż do 2012 roku.  Swoją karierę z szermierką rozpoczęła jednak w klubie AZS AWF Warszawa. To właśnie z tym miastem ma najpiękniejsze wspomnienia.  Z tym klubem 6 razy z rzędu zyskała tytuł Mistrza Kraju, a także ma ona również na swoim koncie brązowy medal Mistrzostw Świata z Hawany.

W 2017 roku Alexandra Schelton-Socha urodziła syna- Henry'ego. Bez wątpienia do momentu, w którym reprezentowała ona barwy Polski, Aleksandra cieszyła się ogromnymi sukcesami w szermierce. Po przeprowadzce do USA jej kariera nieco zwolniła, a sama Aleksandra Schelton-Socha w pełni poświeciła się macierzyństwu. Powrót po przerwie do szermierki nie obfitował już w takie sukcesy, jednak z pewnością Aleksandra Schelton-Socha jest wybitną postacią polskiego i amerykańskiego sportu.